Wady zgryzu to jedno z najczęściej występujących zaburzeń u dzieci w wieku szkolnym. Nieprawidłowości w uzębieniu można zaobserwować już w wieku 6-7 lat. Jest to niezwykle istotne, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie, gdyż nieleczona wada zgryzu może doprowadzić do rozwoju wad wymowy, niewystarczającego dotlenienia, chrapania, próchnicy, chorób przyzębia czy też problemów z żuciem. Aby zlikwidować wadę, zakłada się dziecku aparat ortodontyczny, który umożliwia uzyskanie prawidłowego zgryzu.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy wykorzystuje się przy wczesnym leczeniu wad zgryzu, czyli u dzieci w wieku 7-10 lat. Taki aparat dziecko powinno nosić przynajmniej przez 12-14 na dobę. Efekty noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego są widoczne już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia leczenia.
Ważne jednak, aby dziecko przestrzegało zaleceń, jakie określił ortodonta dziecięcy. Niekiedy bywa to trudne, gdyż dziecko często narzeka na brak komfortu, trudności w mówieniu czy też dziwny wygląd. Warto zaznaczyć, iż aparaty dla małych dzieci są dostępne w różnych kolorach i wzorach, które mogą przekonać dziecko do ich noszenia. Jednak kluczową rolę w całym procesie leczenie odgrywają rodzice. Ważne, by rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat korzyści, jakie niesie ze sobą leczenie ortodontyczne. Skutecznym sposobem są również systemy nagradzające za sumienne noszenie aparatu.

Aparat stały

W przypadku młodzieży w wieku 12-16 lat, standardem stało się stosowanie stałych aparatów ortodontycznych. Jest to uwarunkowane obecnością zębów stałych i większą dojrzałością psychiczną tej grupy pacjentów. Należy podkreślić, iż właściwa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna u osób, które noszą ten typ aparatu ortodontycznego.
Warto również zaznaczyć, iż to często same dzieci przekonują rodziców do wizyty u ortodonty i założenia aparatu ortodontycznego. Szczególnie, gdy nie są zadowolone ze stanu swojego uzębienia i chcą jego korekty. W tym wiek młodzież ma już świadomość korzyści, jakie wynikają z noszenia aparatu, czyli pięknego i zdrowego uśmiechu. Aparat stały najczęściej nosi się od 1 roku do 2,5 lat.