Współczesne możliwości protetyki są bardzo duże. Dzięki dostępnym rozwiązaniom, możliwe staje się skuteczne uzupełnienie braków w uzębieniu. Poznaj zastosowania protez zębowych stałych i ruchomych.

Stałe uzupełnienia protetyczne

Wśród stałych protez zębowych, protetyka oferuje wkłady koronowe, implanty i licówki. Wkłady koronowe stanowią najprostszy typ uzupełnienia. Mają za zadanie odtworzyć koronową część zęba, a także zastąpić tradycyjną plombę w niektórych sytuacjach.

Z kolei licówki to rodzaj uzupełnienia, które ma na celu poprawić kolor i kształt zęba. To cieniutkie nakładki, które przykleja się do zewnętrznej powierzchni zęba. Kolejnym rozwiązaniem są korony, które mocuje się na oszlifowanym zębie lub wkładzie koronowo-korzeniowym. Do protez stałych zalicza się również most, który może uzupełnić zarówno brak jednego, jak i kilku zębów.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

Do ruchomych uzupełnień protetycznych zalicza się natomiast protezy szkieletowe, akrylowe i overdenture. Protezy szkieletowe to rodzaj uzupełnienia, które opiera się na własnych zębach, dzięki czemu ten typ protezy nie osiada, a przenoszenie siły żucia jest zbliżone do fizjologicznego. Charakteryzuje się również dużą stabilności, jest łatwy w utrzymaniu higieny i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Protezy szkieletowe najczęściej mocuje się za pomocą metalowych klamr. Możliwe jest jednak również wykorzystanie niewidocznych zatrzasków czy zamków.

Z kolei w przypadku całkowitego bezzębia zaleca się akrylowe protezy całkowite. Aby zapewnić ich optymalną stabilność, często wszczepia się pacjentowi dodatkowe implanty, które zapobiegają nadmiernej ruchomości protezy i zapewniają komfort żucia. Protezy typu overdentue to natomiast rozwiązanie, które mocuje się na korzeniach własnych zębów, opatrzonych odpowiednimi zaczepami. Stosuje się je głównie przy resztkowym uzębieniu, gdzie korzenie są za słabe lub też jest ich za mało, by możliwe było wstawienie filarów mostu.

Więcej na temat protez zębowych dowiesz się w ODENT – Centrum Ortodoncji i Implantologii, Warszawa-Żoliborz