Implanty zębowe, czyli sztuczne korzenie, zakłada się w celu uzupełnienia ubytków w naturalnym uzupełnieniu. Zakładanie implantu przebiega w trzech etapach: wszczepienia implantu, wkręcenia śruby gojącej i zamocowania sztucznego zęba.

Etap 1: wszczepienie implantu

Wszczepianie implantu to zabieg chirurgiczny polegający na wywierceniu w kości otworu, w który następnie wkręca się implant. Przed zabiegiem lekarz musi ustalić, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest odpowiednia do wprowadzenia implantu. W przypadku, gdy w wyniku utraty zęba doszło do zaniku kości, lekarz może zdecydować się na wykonanie sterowanej regeneracji kości, czyli wytworzenia wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty stomatologiczne. Zabieg wszczepiania implantu jest bezbolesny i trwa, w zależności od przypadku, od 30 minut do 2 godzin. Po jego wszczepieniu, chirurg sprawdza, czy pozycja implantu jest stabilna. Jeśli wszystko jest w porządku, zszywa ranę.

W trakcie gojenia się rany następuje osteointegracja, czyli bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. W przypadku implantów w żuchwie proces ten trwa to ok. 3 miesięcy, z kolei w przypadku implantów w szczęce ok. 6. W efekcie, na powstałej w ten sposób powłoce okłada się nowa tkanka kostna, będąca odpowiednim umocnieniem dla implantu.

Etap 2: wkręcenie śruby gojącej

Kolejny etap polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu śruby gojącej. W tym celu lekarz nacina błonę śluzową, znajdującą się nad wszczepem, i wkręca tzw. śrubę gojącą. Celem śruby jest przyśpieszenie procesu gojenia się błony śluzowej i wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po 14 dniach można wykonać uzupełnienie protetyczne.

Etap 3: zamocowanie sztucznego zęba

Ostatni etap to pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Lekarz pobiera wyciski protetyczne i dobiera kolor korony. Na podstawie wycisku, w laboratorium, wykonuje się koronę. W trakcie ostatniej wizyty, lekarz przykręca łącznik do implantu i mocuje koronę protetyczną.

Zabieg zakładania implantu wykonasz w gabinetach ODENT – Centrum Ortodoncji i Implantologii, Warszawa-Żoliborz