Powszechnie uważa się, iż moment zdjęcia aparatu ortodontycznego kończy leczenie. Jednak w rzeczywistości, stanowi zakończenie tylko tzw. fazy aktywnej. Dalej rozpoczyna się leczenie retencyjne, które ma na celu utrwalenie efektów uzyskanych w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego.
Znaczenie leczenia retencyjnego
Aparat ortodontyczny nosi się w celu zmiany położenia zębów. Taka ingerencja jest jednak działaniem nienaturalnym, w efekcie czego, po zdjęciu aparatu zęby mogą próbować powrócić do pozycji, w której znajdowały się przed rozpoczęciem leczenia. Faza retencji jest więc konieczna do tego, aby utrzymać uzyskany efekt i uniknąć nawrotu zaburzenia. Aparat retencyjny ma zatem za zadanie sprawić, by zęby pozostały w nowej, właściwej pozycji.
Konieczność leczenia retencyjnego
Każdy dobry ortodonta potwierdzi, iż leczenie retencyjne jest konieczne z kilku zasadniczych powodów. Przede wszystkim tkanki przyzębia wymagają czasu, by się zreorganizować i dostosować do nowego położenia zębów. Ponadto zęby po leczenie aparatem ortodontycznym, znajdują się w zupełnie nowej pozycji. Są więc jeszcze nieustabilizowane, przez co łatwo poddają się sile mięśni policzków, warg i języka.
Długość leczenie retencyjnego
Okres leczenia retencyjnego wynosi najczęściej tyle samo czasu, ile zajęło przesuwanie zębów. Jednak leczenie najlepiej jest kontynuować przez cały okres wzrostu pacjenta. Istotna jest również kwestia zębów mądrości. Nie należy bowiem przerywać leczenia retencyjnego aż do momentu, gdy wyrzną się zęby mądrości lub też gdy zostaną usunięte ich związki. Leczenie retencyjne nie wymaga natomiast częstych wizyt u ortodonty – w większości przypadków wystarczy raz na kwartał.
Należy zaznaczyć, iż leczenie retencyjne to ostatni etap leczenia ortodontycznego. Trzeba mieć na uwadze, iż w przypadku rezygnacji z tego etapu leczenie, może nastąpić częściowy nawrót wady.
Szczegółowe informacje dotyczące leczenia retencyjnego możesz uzyskać w ODENT – Centrum Ortodoncji i Implantologii, Warszawa-Żoliborz