Nadwrażliwość zębów to problem, który spotyka około 30% ludzi na świecie. W samej Polsce dotyczy on aż 32% mieszkańców. Schorzenie to objawia się nadmiernym odczuwaniem ciepła, zimna, smaku słodkiego i kwaśnego i wiąże się z silnym bólem. Jest to więc problem, które znacząco obniża jakość życia. Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów i jaki im skutecznie przeciwdziałać?
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Zdrowe zębiny są pokryte grubą warstwą szkliwa, cementu korzeniowego i dziąsła. Jednak wraz z upływem czasu może dojść do sytuacji, w której dziąsła zaczynają się cofać i odsłaniać szyjki zębów. W efekcie czego, zęby stają się bardziej podatne na oddziaływanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych.
Należy zaznaczyć, iż odsłonięte szyjki zębowe stosunkowo często są wynikiem zaniedbań, w tym m.in. chorób przyzębia, nieskorygowanych wad zgryzu czy też nieodpowiedniej diety. Powstawaniu nadwrażliwości sprzyjają bowiem owoce cytrusowe, mięso, słodycze oraz napoje gazowane. Warto również dodać, iż przyczyna tego problemu może leżeć także w niewłaściwym sposobie szczotkowania zębów lub stosowaniu nieodpowiedniej pasty, które mogą prowadzić do cofania się dziąseł lub uszkodzeń szkliwa.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Leczenie nadwrażliwości zębów polega na miejscowym stosowaniu leków, które aplikuje się w szczególnie wrażliwe miejsce. Są to przede wszystkim żele i lakiery zawierające środki znieczulające i związki fluoru. W leczeniu nadwrażliwości zasadniczą rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja zębów. Zaleca się stosowanie past z aminofluorkiem, który wykazuje działanie zamykające kanaliki zębiny, co istotnie obniża stopień nadwrażliwości zębin. Należy natomiast unikać stosowania past wybielających, które mogą przyczyniać się do nadmiernego osłabienia szkliwa.
Istotny jest także sposób szczotkowania zębów. Najlepszą metodą jest szczotkowanie ich ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów. Ważny jest także wybór szczoteczki, która w przypadku osób z nadwrażliwością powinna być bardzo miękka.