Stwardniałe i najczęściej przebarwione złogi nazębne gromadzące się w okolicach szyjek zębowych to kamień nazębny. Regularne mycie zębów oraz zachowanie odpowiedniej diety może wpłynąć częściowo na jego poziom, niemniej jednak należy usuwać go regularnie u dentysty.

 

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny to zwapniała warstwa płytki nazębnej, którą tworzą bakterie oraz węglowodany. Są one najczęściej przyczynami powstawania poważnych chorób dziąseł oraz próchnicy. Kamień najczęściej gromadzi się w miejscach trudno dostępnych gdzie trudno jest dotrzeć szczoteczką. W związku z tym długotrwałe gromadzenie kamienia może doprowadzić do odsłaniania szyjek zębowych, czego następstwem może być nawet paradontoza.

 

Metody pozbywania się kamienia

Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą pozbywania się niepotrzebnego kamienia nazębnego jest skaling. To bezbolesny zabieg, który jest wykonywany przez dentystę lub higienistkę. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą skalera – urządzenia, którego końcówkę przykłada się do miejsc gdzie występuje kamień.

 

Skaling naddziąsłowy

W stomatologii najczęściej można spotkać się ze skalerem ultradźwiękowym. Po przyłożeniu końcówki urządzenia do złogu nazębnego fale ultradźwiękowe oraz woda rozbijają zwapniałą warstwę. Zaraz po usunięciu kamienia dentysta poleruje powierzchnię czyszczonego zęba tak, by zapobiec ponownemu osadzaniu się złogów.

 

Bardzo często zabiegiem uzupełniającym skaling jest piaskowanie. Zabieg ten jest również bezbolesny oraz wykonywany przez dentystę. Skaling rozbija kamień nazębny, natomiast piaskowanie usuwa resztki kamienia oraz przebarwienia. Po wykonanym piaskowaniu warto skorzystać z dodatkowej fluoryzacji zębów, która wzmocni szkliwo i ochronę zęba przed rozwojem próchnicy.

 

Skaling to zabieg, który należy wykonywać 1-2 do roku. Palacze oraz osoby, które są szczególnie podatne na osadzającą się zwapniałą warstwę płytki nazębnej powinny ten zabieg wykonywać częściej. Regularne pozbywanie się kamienia nazębnego z pewnością zagwarantuje nam zdrowy i piękny uśmiech.