Logopedia
Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju, a także doskonalenie jej w późniejszym okresie.
Przede wszystkim pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój dziecka. Mówimy głównie o:
- intelektualnej
- emocjonalnej
- społecznej
Logopeda, który diagnozuje, a następnie leczy wady mowy powinien mieć dużą wiedzę z zakresu różnych dziedzin, bowiem analizuje mowę rozumianą jako przekazywanie i odbiór informacji, czyli porozumiewanie się, bo zaburzenia jej powstają na różnym tle. Wiedza terapeuty nie powinna ograniczać się tylko do medycyny, ale też psychologii i pedagogiki. Warto pamiętać, że pomocy u logopedy szukają też rodzice dzieci jąkających się, niedosłyszących, dwujęzycznych oraz zespołem Aspergera i autyzmem, a także dyslektycy.
Logopeda – kiedy
potrzebna jest pomoc?
Jest kilka objawów, które powinny dać do myślenia rodzicom. Na pewno też nie powinno się czekać, aż dziecko samo wyrośnie z wady wymowy. Jest to bardzo rzadko spotykane, a odwlekanie odpowiedniego leczenia może prowadzić do dużych problemów w przyszłości. Warto skorzystać z konsultacji, gdy zaobserwujemy u swojej pociechy:
- nieprawidłową budowę języka, wady zgryzu, nieprawidłowości zębowe
- wymowa dziecka nie jest adekwatna do jego wieku
Oprócz tego do logopedy można przyjść też z noworodkiem, aby się dowiedzieć, czy prawidłowo oddycha, połyka oraz ssie.
Jak rozpoznać,
że dziecko potrzebuje wizyty u logopedy?
Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim, jako rodzic czy opiekun, porównaj umiejętności malca z przyjętymi normami wiekowymi:
3-latek powinien wymawiać:
- wszystkie samogłoski, zarówno ustne (a, o, e, u, i, y), jak i nosowe (ą, ę);
- spółgłoski dwuwargowe twarde i zmiękczone (m, m’, b, b’, p, p’);
- spółgłoski wargowo- -zębowe twarde i zmiękczone (f, f’, w, w’);
- spółgłoski środkowojęzykowe (ś, ź, ć, dź, ń);
- spółgłoski tylnojęzykowe twarde i zmiękczone (k, k’, g, g’, ch, ch’);
- spółgłoski przedniojęzykowo- zębowe (t, d, n);
- spółgłoski przedniojęzykowo- dziąsłowe twarde i zmiękczone (l, l’);
- półsamogłoski (ł, j).
4-latek powinien wymawiać:
- utrwalają się stopniowo głoski s, z, c, dz;
- głoski sz, ż, cz, dż zastępowane są nadal przez głoski s, z, c, dz bądź ś, ź, ć, dź.
5-latek powinien wymawiać:
- zaczynają ustalać się głoski sz, ż, cz, dż;
- powinna być realizowana głoska r.
Z kolej mowa 6-latka powinna już być opanowana pod względem dźwiękowym, ale nadal może być daleka od doskonałości.
Jak przebiega terapia u logopedy?
Jakie są rezultaty?
Po zdiagnozowaniu logopeda ustala plan działania i rozpoczyna terapię. Standardowe spotkanie trwa około 45 minut i obejmuje:
Rezultaty terapii logopedycznej zależą m.in. od rodzaju wady, czasu rozpoczęcia leczenia oraz zaangażowania i wytrwałości pacjenta. Dziecko samo powinno czuć potrzebę ćwiczeń. Ważna jest także współpraca rodziców, która może być wręcz nieoceniona. To oni powinni wykonywać z dzieckiem zalecone ćwiczenia. Nie wolno ćwiczyć, gdy dziecko boli gardło lub czuje dyskomfort.
Dobry logopeda
– jak go znaleźć?
Dobry logopeda to klucz do sukcesu w pracy z dzieckiem. Powinien on mieć nie tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne, ale potrafić dostosować zajęcia do psychiki i wieku dziecka – tak, by były dla niego atrakcyjne. Bardzo ważna jest również komunikacja na linii logopeda-rodzic. Bez tej współpracy dziecku będzie trudniej osiągnąć wyznaczony cel.
W naszej placówce współpracujemy z najlepszymi specjalistami w Polsce – jeśli uważasz, że Twoje dziecko wymaga konsultacji logopedycznej, to możesz umówić się na nią dzwoniąc pod numer +48 123 456 789 lub przechodząc do zakładki, która umożliwi umówienie się na wizytę on-line.
Po wypełnieniu formularza odpowiemy w ciągu 60 minut w godzinach pracy kliniki.
- Godziny otwarcia Centrum:
Pon-Pt: 8:00 - 21:00
Sobota: 8:00 - 15:00
- ul. Grzybowska 85
00-844 Warszawa