Zapalenie dziąseł to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych. Jest to poważny problem, który nieleczony może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Jakie są przyczyny tego schorzenia oraz jak należy je leczyć?
Przyczyny zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł rozwija się u osób, które niedokładnie myją zęby, co sprzyja namnażaniu bakterii na ich powierzchni. Bakterie, w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia, tworzą tzw. płytkę nazębną, która ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Kamień nazębny wnika natomiast pod dziąsła i odsuwa je od korzeni zębów, co umożliwia bakteriom niszczenie i osłabianie stabilności zębów.
Problemy z dziąsłami mogą być również spowodowane chorobami lub przyjmowanie niektórych leków. Do schorzeń, które mogą sprzyjać rozwojowi zapalenia dziąseł, zalicza się cukrzycę, białaczkę, anoreksję oraz bulimię. Mogą się do niego przyczyniać także leki na padaczkę, preparaty stosowane w leczeniu chorób układu krążenia (blokery kanału wapniowego) oraz niektóre antybiotyki (cefalosporyny).
Objawy zapalenia dziąseł
Pierwsze objawy zapalenia dziąseł można zauważyć już po 3-4 tygodniach od momentu nadmiernego odkładania się płytki nazębnej. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są rozpulchnienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, krwawienie podczas mycia zębów i gryzienia pokarmów, nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno, obniżenie się szyjek zębowy, a także suchość, niesmak i nieprzyjemnych zapach z ust.
Leczenie zapalenia dziąseł
Sposób leczenia zapalenia dziąseł jest uzależniony przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. W każdym przypadku jednak, leczenie rozpoczyna się od dokładnego usunięcia osadu i kamienia z powierzchni zębów. W przypadku, gdy stan zapalny dopiero zaczyna się rozwijać, zabieg ten zazwyczaj jest wystarczającą formą leczenia. Ważne jednak, aby pacjent niezwykle starannie dbał o czystość jamy ustnej.
W przypadku zaawansowanego zapalenia, najczęściej konieczne jest podanie antybiotyku i środków zwiększających odporność organizmu. Ponadto zaleca się również stosowanie płukanek rozmiękczających osad i mających charakter bakteriobójczy, a także żelu leczniczego. Należy również sprawdzić, czy zapalenie dziąseł nie jest spowodowane innym schorzeniem.